Waarom je vanuit goeie sales zo ver mogelijk weg wilt blijven van het geven van korting

Je ziet een stel binnenkomen in de winkel, op zoek naar een nieuwe keuken. Ze hebben al wat rondgekeken op internet, en hebben allerlei afmetingen meegenomen zodat je weet wat past. Ze weten wel wat ze mooi vinden, maar nog niet precies wat er binnen het budget valt. De verkoper stelt vragen, laat materialen zien, tekent een keuken vanuit schets en begint met apparatuur te schuiven. Er wordt gerekend, ze voegen een kastje toe, en voeren nog wat laatste aanpassingen door.

Even verderop de onvermijdelijke vraag.
“Wat gaat dit kosten?”
Vanaf dat moment verandert er iets in het gesprek.
De verkoper noemt een bedrag, en de klant schrikt een beetje. Niet omdat het bedrag te hoog is, maar omdat ze onvoldoende weten wat dat bedrag eigenlijk betekent.
“Dat is wel veel geld.”
En daar begint het spel dat je vaker terug ziet komen.
We gaan met korting smijten!
“Ik kan er nog wel wat vanaf doen.”
Een paar duizend euro verdwijnt van het oorspronkelijke getal, en de klant kijkt tevreden. Maar vervolgens komt de vraag die als neutrale toeschouwer ineens heel interessant is geworden:
“Kan er nog meer vanaf?”

Natuurlijk kan dat, maar misschien niet zoveel als dat de klant zou willen. Deze heeft inmiddels wel geleerd dat de eerste prijs niet de echte prijs is, en daarmee is het gesprek veranderd. Die klant is ook eigenlijk helemaal niet meer zo bezig met of deze keuken de juiste keuken voor hem is. De vraag is hoeveel ruimte er nog in die prijs zou zitten.

Dat is misschien wel een van de interessantste lessen die je als salesprofessional uit zo’n gesprek kunt halen. Want korting lost niet automatisch de weerstand op, integendeel, soms wekt korting juist indirect weer nieuwe weerstand op. Wanneer je eerst €15.000 noemt en daarna €2.500 korting geeft, denkt de klant niet noodzakelijk: “Wat fijn, nu is deze keuken €2.500 goedkoper geworden.”

Hij kan ook denken: “Er zat dus blijkbaar €2.500 ruimte in, als hier nog meer vanaf kan, ontstaat een nieuwe mijlpaal. De klant gaat onderhandelen met de prijs die hij in gedachte heeft gekregen omdat je hem zelf hebt geleerd dat dit bespreekbaar is.

Dat is niet alleen een keukenprobleem. Het is een salesprobleem. Zodra korting het belangrijkste onderwerp is, verschuift de aandacht van waarde naar prijs. En die keuken is meer waard dan alleen de materialen op zichzelf, want de waarde zit hem ook in het ontwerp, en in de installatie van kasten, het aanrechtblad en de apparatuur. Vergeet de montage, service, logistiek, maatwerk en andere factoren niet uit het oog, met deze rekensom kom je vervolgens uit op iets wat lijkt op de kostprijs van die nieuwe keuken.

Ook koopt deze klant met dit iets wat een stukje zekerheid met zich meeneemt. Zekerheid dat de indeling klopt. Dat de apparatuur past en dat het aanrechtblad goed wordt ingemeten. Dat de monteurs weten wat ze doen en niet onnodig lang blijven hangen. Dat iemand bereikbaar is wanneer er iets misgaat. En misschien vooral: dat de klant over een paar jaar niet terugkijkt en denkt dat hij of zij een verkeerde beslissing heeft genomen.

Wanneer je dat eenmaal ziet, wordt ook duidelijk waarom die keukenverkoopgesprekken zo lang duren. Veel tijd wordt besteed aan details, en natuurlijk aanpassingen. Maar niet ieder lang gesprek is een goed gesprek. Soms is een gesprek lang omdat de klant simpelweg nog niet genoeg kennis heeft om met zekerheid een beslissing te kunnen nemen. Dan moet je jezelf als verkoper een andere vraag stellen dan: Hoe krijg ik deze klant over de streep?

Maar:
“Waar is deze klant nog onzeker over?”
Is het de prijs?
De kwaliteit?
De levertijd?
De apparatuur?
De indeling?
De montage?
De leverancier?
Of moet een partner thuis of iemand anders die er niet bij is er nog van overtuigd worden?
Dat zijn allemaal verschillende invalshoeken, en toch proberen verkopers ze opvallend vaak met hetzelfde middel op te lossen: Meer informatie, meer argumenten en natuurlijk een speciale prijs. Een klant die twijfelt over levertijd, voelt niet noodzakelijk behoefte om een lagere prijs te scoren. Een klant die niet overtuigd is van de indeling wordt niet automatisch zekerder omdat je nog eens €500 extra van de prijs afhaalt.
Sterke verkoop begint bij de vraag: “Wat moet deze klant weten, voelen en begrijpen om vol overtuiging voor deze keuze te gaan?”
Dat maakt de prijs meteen een stuk minder dominant.
Als de klant begrijpt waarom deze keuken zo is ontworpen, waarom bepaalde keuzes zijn gemaakt, wat inbegrepen is en welke problemen ermee worden opgelost, wordt de prijs een logisch gevolg van het gesprek- en niet het hoofdonderwerp ervan. Misschien is dat wel het gekke aan korting, hoe meer je korting gebruikt om een deal te sluiten, hoe belangrijker je de prijs maakt – terwijl je als verkoper eigenlijk wilt dat de klant vooral bezig is met hetgeen je levert.
Niet:
“Hoeveel kan er nog vanaf?”
Maar:
“Dit is precies wat we zochten.”
In situaties waarin je de klant laat werken voor zijn eigen korting, in plaats van het hem zelf aan te bieden, kun je ook op andere manieren werken aan extra toegevoegde waarde in de letterlijke zin. Denk bijvoorbeeld aan het aanbieden van betere apparatuur binnen hetzelfde budget, of door extra verlichting, of een servies of een pannenset erbij te doen. Zo kun je in iedere branche wel een aantal dingen noemen, waarmee je bestedingen van je klant op een leukere manier extra leuk in kunt vullen. De deal met de klant moet in balans komen, en als verkoper hoor je er alles aan te doen om je marge te bewaken.
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password

Share